„Stories, ktoré nesmú zmiznúť“ bola prvá kampaň od denníka SME zameraná špeciálne na generáciu Z. Využívala kontrast instantného obsahu s témou II. svetovej vojny a holokaustu a pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom edukovala mladých o obetiach vojny.
Tento rok sme opäť hľadali platformu, ktorá je doménou pre generácie Y a Z a dokázala by odniesť hlbšiu edukačnú kampaň. Spojili sme sa preto s portálom DayByMe, ktorý zadefinoval slovník mladých na sociálnych sieťach hashtagmi #dnesnosim, #dnesjem, #dnescestujem, #dnesobuvam #dnestetujem.
Dňa 8. mája sme vytvorili šokujúci moment a infiltrovali sme do sveta mladých kruté udalosti z minulosti. Na portál DayByMe a Instagramové účty @dnesnosim @dnescestujem @dnesjem @dnesobuvam a @dnestetujem sme publikovali dobové fotky s popisom, že kedysi niektorí ľudia nemali na výber čo budú jesť, nosiť alebo kam budú cestovať.
Na týchto účtoch, kde sú ľudia zvyknutí konzumovať pekné fotky a inšpiratívne obrázky, sme užívateľov konfrontovali s krutou realitou nie až tak dávno minulej doby. K dobre známym a používaným hashtagom sme pridali aj ten náš, #dnesSMEnezabudli a výzvu “Nedovoľme, aby sa vrátili k moci nenávisť a extrémizmus.”
Okrem toho sme sa pri tejto kampani opäť spojili aj s influencermi. Cestovateľ Martin Navrátil z blogu Travelistan.sk vycestoval do koncentračného táboru v Osvienčime, odkiaľ publikoval fotky, videá a reportáže s historickým kontextom. Foodbloger Čoje sa venoval stravovaniu v koncentračných táboroch. Ďalší influenceri ako Zomri, Fero Joke, Čavalenky nám zase na svojich sociálnych sieťach pomohli odkomunikovať znaky, ktoré museli nosiť väzni v koncentračných táboroch. Červený trojuholník za politický názor, ružový trojuholník za sexuálnu orientáciu a čierny, ktorým boli označovaní asociáli a takisto Rómovia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Využili sme aj Instagram stories, ktoré linkovali na edukačný článok na webe Denníka SME.